Polub bloga na fejsie!

Cache aplikacji w HTML5

0

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego wpisu, dziś cache aplikacji w HTML5 (ang. Application Cache API)!

Cache’owanie aplikacji pozwala na przetrzymywanie elementów strony www na komputerze użytkownika (oczywiście po pierwszych odwiedzinach strony). Dzięki temu możliwe jest:

 • przeglądanie strony w trybie offline
 • przyspieszenie ładowania strony – elementy które się nie zmieniły od ostatnich odwiedzin nie muszą być pobierane ponownie
 • zmniejszenie ilości pobieranych danych z serwera – z tego samego powodu co wyżej 😉

Manifest cache’owania

Aby włączyć cache’owanie na stronie www, należy zadeklarować plik manifestu cache’owania za pomocą atrybutu manifest znacznika <html> – tak jak w poniższym przykładzie:

&lt;!DOCTYPE HTML&gt;
&lt;html manifest=&quot;manifest.appcache&quot;&gt;
...
&lt;/html&gt;

Należy pamiętać, że cache’owanie będzie działać tylko na stronach ze zdefiniowanym plikiem manifestu. Ponadto ścieżka do tego pliku może być zarówno typu ‚relative’ jak i ‚absolute’. Plik ten może mieć jakiekolwiek rozszerzenie (najczęściej stosuje się takie rozszerzenie jak w przykładzie – *.appcache), jednak na serwerze musi mieć on ustawiony odpowiedni typ MIME, a konkretnie ‚text/cache-manifest’.

Przejdźmy zatem do samego pliku manifestu. Plik ten określa jakie dokładnie elementy strony mają być cache’owane – odpowiednie wartości umieszcza się w trzech dostępnych sekcjach:

 • CACHE MANIFEST – pliki i zasoby podane w tej sekcji zostaną dodane do cache’u po ich pierwszym pobraniu z serwera
 • NETWORK – pliki znajdujące się tutaj, nie będą nigdy dodane do cache’u
 • FALLBACK – pliki podane w tej sekcji posiadają stronę „awaryjną”, która wyświetli się jeśli strona nie będzie dostępna

CACHE MANIFEST

Przejdźmy do przykładów poszczególnych sekcji:

CACHE MANIFEST
/style.css
/logo.png
/scripts.js

Wymienione w powyższej sekcji pliki, zostaną przez przeglądarkę zachowane i będą dostępne nawet jeśli użytkownik nie będzie podłączony do internetu.

NETWORK

NETWORK:
login.aspx

W tym przypadku, informujemy przeglądarkę, aby nigdy nie pobierała zawartości strony ”login.aspx’ tylko zawsze pobierała ją z serwera. Jeśli użytkownik nie będzie miał połączenia z internetem, nie będzie mógł wejść na tę stronę.

FALLBACK

FALLBACK:
/html/ /error.html

W powyższy sposób możemy zdefiniować, że strona ‚error.html’ ma zostać wyświetlona, gdy którykolwiek z plików znajdujących się w ‚/html/’ nie będzie dostępny. W tym przypadku zawsze najpierw podajemy sprawdzany zasób a następnie stronę „awaryjną”.

No dobrze, mamy już zdefiniowany plik manifestu, wszystkie oczekiwane zasonby zostały dodane do cache’u. Co jeśli teraz zmienimy jeden z obrazków lub skrypt JavaScript? Musimy o tym przeglądarkę poinformować. Sposobem na to jest kod z poniższego przykładu:

CACHE MANIFEST
# 2013-02-10 v1.1.0
/style.css
/logo.gif
/scripts.js

NETWORK:
login.aspx

FALLBACK:
/html/ /offline.html

Pliki znajdujące się w cache’u mogą zostać pobrane tylko w trzech przypadkach: użytkownik wyczyści cache ręcznie, cache zostanie zmodyfikowany ręcznie z poziomu JavaScript lub gdy plik manifestu zostanie zmieniony. Ten ostatni efekt uzyskaliśmy właśnie w naszym przykładzie – w drugiej linii widać komentarz zawierający datę modyfikacji i wersję – to wystarczy by przeglądarka uznała, że manifest się zmienił i żeby pobrała pliki jeszcze raz.

Dostęp do AppCache z poziomu JavaScript

Obiekt ‚window’ poprzez właściwość ‚applicationCache’ umożliwia dostęp do cache’u aplikacji z poziomu skryptu JavaScript. Nie jest to jednak pełen dostęp do informacji zdefiniowanych w pliku manifestu. Możemy jednak śledzić aktualny status cache’u aplikacji (przykład ze strony html5rocks.com):

var appCache = window.applicationCache;

switch (appCache.status) {
 case appCache.UNCACHED: // UNCACHED == 0
  return 'UNCACHED';
  break;
 case appCache.IDLE: // IDLE == 1
  return 'IDLE';
  break;
 case appCache.CHECKING: // CHECKING == 2
  return 'CHECKING';
  break;
 case appCache.DOWNLOADING: // DOWNLOADING == 3
  return 'DOWNLOADING';
  break;
 case appCache.UPDATEREADY: // UPDATEREADY == 4
  return 'UPDATEREADY';
  break;
 case appCache.OBSOLETE: // OBSOLETE == 5
  return 'OBSOLETE';
  break;
 default:
  return 'UKNOWN CACHE STATUS';
  break;
};

W powyższym przykładzie możemy zobaczyć jak można się odwołać do obiektu ‚applicationCache’ oraz jakie statusy tego obiektu możemy śledzić.

Istnieje też możliwość wymuszenia przeładowania cache’u (przykład ponownie z html5rocks.com):

var appCache = window.applicationCache;

appCache.update(); // próba przeładowania cache'u

...

if (appCache.status == window.applicationCache.UPDATEREADY) {
 // pobieranie cache'u udane, zamień stary cache na nowy
 appCache.swapCache(); 
}

W trzeciej linii mamy próbę przeładowania cache’u – jednak nastąpi to tylko jeśli cache uległ zmianie w stosunku do tego jaki jest obecnie wczytany. Następnie sprawdzamy status cache’u i jeśli jest w stanie ‚UPDATEREADY’ (czyli nastąpiła zmiana manifestu) możemy dokonać zamiany starych plików na nowe (linia ósma).

Jak widać, z poziomu JavaScript nie mamy możliwości „grzebania” w obecnie załadowanym cache’u. Możemy jedynie z jego poziomu sprawdzić czy nastąpiły jakieś zmiany w pliku manifestu na serwerze i zareagować na nie.

Cache aplikacji w HTML5 – podsumowanie

Niewątpliwie wprowadzenie cache aplikacji w HTML5 to duży skok jakościowy. Widać jednak, że powinno się uważać na to co jest cache’owane – przeglądarka nie będzie wiedziała o zmianach w plikach, które cache’uje do póki nie zostanie zmieniony plik manifestu. Jeśli o tym zapomnimy, możemy niepotrzebnie się naszukać, dlaczego nasza zmiana w skrypcie czy grafice nie działa…

To tyle na temat Cache aplikacji w HTML5. Następny odcinek poświęcony będzie API geolokacyjnemu dostępnemu w HTML5.

CHCESZ DARMOWEGO E-BOOKA?

Jeśli chcesz otrzymać mojego e-booka: Rozmowa Kwalifikacyjna - pytania z podstaw JavaScript zostaw mi swój e-mail:

Oprócz tego co poniedziałek dostaniesz maila z listą moich wpisów z poprzedniego tygodnia!

Google Analytics Alternative