Polub bloga na fejsie!

Rozmowa kwalifikacyjna – przygotowania

18

Rozmowa kwalifikacyjna – coś przed czym od czasu stajemy w naszej karierze. Ja już w swoim życiu trochę ich odbyłem… zarówno jako „przesłuchiwany” jak i „przesłuchujący”. Myślę więc, że mam już jako takie doświadczenie w tej kwestii. W dzisiejszym wpisie postanowiłem podzielić się z Wami tymi doświadczeniami i przekazać Wam kilka rad związanych z procesem rekrutacji. Jako, że jest to blog adresowany przede wszystkim do front-end developerów, to będę się skupiał przede wszystkim na rekrutacji na to właśnie stanowisko. Nie znaczy to jednak, że porady te (a przynajmniej ich część) nie nadają się do wykorzystania również przy rekrutacji na inne stanowiska programistyczne.

Pomyśl jakich pytań możesz się spodziewać

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś, po pierwsze, przeczytać bardzo uważnie ofertę pracy. Jakie technologie i narzędzie są wymagane oraz jakie z nich będą jedynie traktowane jako dodatkowy atut. Mam nadzieję, że kojarzysz przynajmniej te wymagane…

Kiedy dobrze już znasz wymagania, zastanów się jakich pytań możesz się spodziewać. Poniżej przedstawiam moją listę pytań, których zwykle spodziewam się podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko front-end developera:

 • Twoje poprzednie projekty, jakich technologii używałeś, jaka architektura była w nich stosowana
 • pytania o technologie i narzędzie, które są wymagane na stanowisku na które aplikujesz
 • ogólne pytania na temat programowania z użyciem JavaScript, HTML, CSS itp.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że każda rozmowa kwalifikacyjna zwykle zawiera przedstawione powyżej elementy. Poniżej przedstawiam trochę więcej szczegółów na ich temat.

Pytania o poprzednie projekty

Zwykle na początku każdej rozmowy kwalifikacyjnej na stanowiska programistyczne padają pytania o Twoje poprzednie projekty. Nawet jeśli chodzi o stanowisko młodszego programisty, to rekruter zwykle chce wiedzieć czy wcześniej zajmowałeś się już jakimiś projektami.

Moim zdaniem ta kategoria pytań, to świetna okazja do pokazania siebie z jak najlepszej, profesjonalnej strony. Aby się do tego pytania dobrze przygotować, wybierz jeden – dwa projekty przy których pracowałeś i które najlepiej pasują do wymagań stanowiska. Mogą to być również te z Twoich poprzednich projektów, z których jesteś najbardziej dumny. Przygotuj sobie na ich temat kilka zdań.  Jest to szczególnie ważne jeśli nie czujesz się pewnie na takich rozmowach. Opowiedz rekruterowi o wykorzystywanych w projekcie frameworkach, technologiach i narzędziach. Jeśli to możliwe pokaż, że stosowałeś nowoczesny front-end’owy stos technologiczny. Dla przykładu: zamiast wspominać tylko, ze wykorzystywałeś Angular/React, wspomnij dodatkowo, że używałeś też Webpack/Browserify do „bundlowania”, Grunt/Gulp do automatyzacji zadań itd. Jeśli możesz, wtrąć co nieco o jakichś ciekawych przypadkach, które rozwiązaliście w trakcie pracy nad projektem. To pokaże, że wiesz o czym mówisz i się tym interesujesz.

Z drugiej strony, nawet jeśli nie używałeś nigdy wspomnianych wcześniej technologii i narzędzi, powinieneś przynajmniej znać obowiązujące dzisiaj trendy. Rekruter na pewno o nie zapyta więc bądź na to przygotowany! Byłoby swietnie jeśli możesz mu powiedzieć, że co prawda nie używałeś ich komercyjnie ale wypróbowałeś je w swoich projektach „po godzinach”. Albo lepiej: w projektach open source, w których bierzesz udział. Tylko błagam – nie ściemniaj! To na pewno prędzej czy później wyjdzie na wierzch…

Podczas Twojej opowieści o poprzednich projektach, powinieneś też być przygotowany na dodatkowe pytania o wymieniane przez Ciebie narzędzia i technologie. Na przykład, jeśli powiesz, że używałeś Grunta albo Gulpa, rekruter może zapytać, który z nich jest lepszy i dlaczego… albo jakie są korzyści z użycia „bundlera”… Dlatego też pamiętaj, że zawsze musisz wiedzieć o czym mówisz!

POLUB BLOGA NA FACEBOOKU!

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach na blogu oraz innych ciekawych treściach? Polub fanpage bloga na Facebooku!

Pytania o technologie i narzędzia wymagane na stanowisku, na które aplikujesz

Kiedy jakaś firma szuka pracownika, zwykle potrzebuje osoby, która wejdzie w nowy projekt tak szybko jak to możliwe. Z tego powodu rozmowa kwalifikacyjna to dla nich możliwość dowiedzenia się jak dobrze znasz technologie i narzędzia, które w ich firmie są wykorzystywane na codzień.

Podczas przygotowań powinieneś więc, skupić się na technologiach i narzędziach, których się u nich używa. To pozwoli Ci przygotować się na ogólne pytania specyficzne dla ich potrzeb. Na przykład jeśli firma, do której aplikujesz poszukuje speca z doświadczeniem w React, możesz spodziewać się pytań, na przykład o cykl życia aplikacji w React albo o to czym jest JSX lub jak działa VirtualDOM itd. Na szczęście w sieci Internet znajduje się mnóstwo przykładów takich pytań. Poświęć więc trochę czasu na ich poszukiwanie i analizę.

Ogólne pytania z JavaScript

Wcześniej wspomniałem, że trzecią kategorią pytań na rozmowie kwalifikacyjnej są ogólne pytania z JavaScript, HTML i CSS. Moje doświadczenie pokazuje, że na stanowisko front-end developera pyta się raczej tylko o JavaScript. Dlatego też w tym akapicie skupię się tylko na tym.

Generalnie, z perspektywy osoby rekrutującej, mogę powiedzieć, że jest to najważniejsza część pytań na rozmowie kwalifikacyjnej na front-end’owca. Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania znaczy to, że ogólnie interesujesz się tematem i lubisz kopać głębiej. Wiele razy spotkałem się z osobami, które przez ostatnie 2 lata pracowały, na przykład, w Angularze, a nie znają podstaw JavaScript. O czym to świadczy? Ano o tym, że ktoś taki jest tylko klepaczem kodu. Jeśli chcesz wyskoczyć ponad ten poziom, musisz wiedzieć, co, jak i dlaczego. Tylko ktoś taki jest materiałem na perspektywicznego pracownika, a rozmowa kwalifikacyjna ma to potwierdzić.

Poniżej przedstawiam listę ogólnych pytań z JavaScript, które na pewno mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej:

 • jaki jest zakres zmiennych (scope) w ES5
 • co to jest funkcja natychmiastowa (IIFE)
 • czy wiesz co to jest „revealing module pattern”?
 • jak można zmienić kontekst wywołania funkcji?
 • co to jest „promise”
 • czym jest funkcja wywołania zwrotnego („callback”)?
 • co to jest „callback hell” i jak można się go pozbyć?

CHCESZ WIĘCEJ PYTAŃ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ?

Stworzyłem sporą listę pytań z zakresu podstaw JavaScript wraz z odpowiedziami w formie e-booka! Zapisz się na mój Newsletter, a dam Ci go zupełnie za darmo!

Oprócz tego co poniedziałek dostaniesz maila z listą moich wpisów z poprzedniego tygodnia!

Oczywiście to tylko przykłady i możesz spodziewać się, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna będzie zawierać wiele innych pytań tego typu. Proszę nie zaniedbuj przygotowań do tego rodzaju pytań. Uważam, że nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w wymaganych technologiach to udowodnienie znajomości podstaw JS może zwiększyć Twoje szanse na sukces. Skoro je znasz to na pewno szybko dostosujesz się do wymagań projektów w nowej pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna – inne ważne kwestie

Poprawne odpowiedzi na zadawane pytania nie gwarantują sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej. To co musisz dodatkowo osiągnąć to pozytywne wrażenie.

Po pierwsze myślę, że powinieneś wiedzieć co nieco o firmie do której aplikujesz. Nawet jeśli o to nie pytają, warto pokazać, że odrobiłeś pracę domową. Aby to zrobić wystarczy, że zadasz jakieś pytania o firmę, o to jak się w niej pracuje itp.

Właściwie to zawsze warto mieć w zanadrzu jakieś pytania do rekrutera, nie tylko na temat firmy. Na pewno jest wiele kwestii, które są dla Ciebie istotne w pracy i rozmowa kwalifikacyjna to świetne miejsce aby o nie zapytać. Na przykład możesz chcieć wiedzieć, czy pracownicy tej firmy muszą zostawać po godzinach, a jeśli tak to jak często. Czy nadgodziny te są płatne czy może w zamian dostaje się dzień wolny? Możesz mieć pytania o projekt, do którego miałbyś trafić jeśli zostaniesz zatrudniony. Jakie narzędzia i frameworki są w nim stosowane. Pamiętaj, że to nie tylko firma Ciebie zatrudniająca ma być zadowolona. Ty również chcesz być zadowolonym pracownikiem!

Na koniec jeszcze jedno. To oczywiste, że musisz być też przygotowany na pytanie o oczekiwania finansowe… Wiem, że to często niełatwa kwestia dla wielu osób. Dlatego też warto zawczasu zastanowić się ile chce się zarabiać i przygotować konkretną kwotę. Dzięki temu, gdy padnie to pytanie, po prostu bez zająknięcia wypowiesz tę kwotę, zamiast kręcić coś w stylu: „no nie wiem, a ile możecie dać?” itp. Dzięki temu zostaniesz odebrany jako osoba konkretna i wiedząca czego chce. To też będzie na Twój plus.

Podsumowanie

Rozmowa kwalifikacyjna to nigdy nie jest łatwa sprawa. Szczególnie dla początkujących. Dobre do niej przygotowanie na pewno może pomóc wypaść dobrze, zmniejszyć stres i zbliżyć Cię do sukcesu. Mam nadzieję, żę te kilka rad będzie dla Ciebie pomocne i pomoże Ci dostać lepszą/wymarzoną pracę!

 • Robert

  Możesz rozszerzyć listę ogólnych pytań?
  W kilku przypadkach spotkałem się z zagadnieniem ale nie potrafiłbym powiązać z pytaniem 🙂

  • Pisząc rozszerzyć masz na myśli zwiększyć liczbę przykładów czy dopisać odpowiedzi do tych pytań? 😉

   • Robert

    Zwiększyć liczbę przykładów 🙂

 • podpisuje się od prośbą Roberta, więcej pytań co do odpowiedzi to też mogą być 😛

  • W sumie to spełniłem Waszą prośbę, ale w trochę inny sposób 😉 Każda osoba, która zapisze się na Newsletter otrzymuje, poszerzoną listę pytań wraz z odpowiedziami… Tak więc zapraszam 😉

   • super, zapisałem się 🙂

   • Łukasz Sobola

    A co z osobami które są już zapisane? 🙂

    • Procedura wygląda tak: podajesz maila w formularzu -> dostajesz maila z prośbą o potwierdzenie -> potwierdzasz -> dostajesz maila powitalnego z linkiem do ebooka. Mogłeś więc: a) nie potwierdzić zapisania się, b) przegapić email powitalny (może w spam?), c) mailchimp coś zrypał. Poza tym osoby, które zapisały się przed udostępnieniem ebooka dostały maila z linkiem do tego ebooka aby nie były poszkodowane. Jeśli po sprawdzeniu punktów a) i b) nadal nie znalazłeś maila z linkiem to napisz do mnie na kontakt@nafrontendzie.pl z maila, na który dostajesz newsletter!

     • Łukasz Sobola

      Dzięki za odpowiedź. Faktycznie znalazłem gdzieś zakopany w mailach link do tego ebooka. Bardzo przydatne i fajnie opracowane. Dzięki raz jeszcze

     • nie ma problemu 😉 – jak dotąd miałem już parę osób z pretensjami, że tego nie dostali i za każdym razem okazywało się, że przegapili tego maila 😀 ciesze się, że jest to przydatne 😉

 • Rafał Sikora

  hmm takie niedyskretne pytanie … ;]
  ile zarabia normalnie (powiedzmy po roku) i „na start” zielony front-end’owiec? A ile senior? Pytam bo chciałbym znać realia zarobkowe i czy opłaca się właściwie iść w tym kierunku.

  • ciężkie pytanie 😉 nie mam pojęcia jakie są stawki dla juniorów teraz ale jak bym startował to byłbym zadowolony czymkolwiek, byleby mnie wzięli i dali możliwość nauki 😉
   z kolei jeśli chodzi o seniorów to dużo zależy od miasta, firmy itp. do tego dochodzi praca zdalna dla firm na przykład ze stanów – sprawdź sobie https://nofluffjobs.com – wszystkie ogłoszenia mają widełki więc można wyrobić sobie opinię ile da się dostać 😉

 • Rafał Sikora

  Generalnie artykuły spoko, ciekawe. Mnie brakuje (chyba że jest, a nie znalazłem) pokazanie „zielonemu” ;] jak budować aplikację z wykorzystaniem modułów, klas itd. oddzielnie jest to całkiem proste, problem zaczyna być kiedy nie bardzo wiadomo jak się zabrać za taki mały projekt.

  • dzięki!
   co do tego czego Ci brakuje to musiałaby to chyba być jakaś seria wpisów – coś pomyślę, dzięki za podrzucenie pomysłu 😉

 • Dariusz Choinski

  Prawie zawsze pytają o wzorce programistyczne, jest ich cała masa. Więc ja pytaniem na pytanie: a o którego typu Ci konkretnie chodzi?, tu pada zazwyczaj pytanie zwrotne: te których używasz?. Trzeba mieć kilka na odpowiedź, najlepiej jak najbardziej oryginalne, facet nie będzie dalej drążył tematu, bo ich nie zna. 🙂
  Żeby rozmowa kwalifikacyjna była udana, obie strony muszą się do niej przygotować. Niestety w 90% rozmów kwalifikacyjnych zarówno rekrutujący i rekrutowany są nie przygotowani do niej. No ,ale to rekrutowana osoba jest niestety w gorszym położeniu, zawsze. Programowanie to szeroka dziedzina, i nie ma takiego co wie wszystko. Trudno zgadnąć jakie tematy będą poruszane na rozmowie. Dlatego ja w ogóle nie robię żadnych przygotowań. Każdego można zagiąć, rekrutera również. Obecnie trzeba się specjalizować w niektórych kwestiach a w innych tylko mieć pewne rozeznanie. A i tak wiele rzeczy przemyka niezauważonych bo brakuje czasu by być na topie. Pokazanie drugiej osobie, że jest zielona, to żadna sztuka.
  Sztuką jest znaleźć osobę która umie sobie radzić, jak np. mój kolega który zaczynał prawie od zera, a po pół roku z hakiem umiał i frontend i backend poprawnie zbudować, otestować aplikację i deployment zrobić. Oczywiście nie sam, z pomocą seniorów. Od tego są seniorzy.
  Ja kiedy rekrutowałem, to szukałem w ludziach potencjału, takich cech jak chęć uczenia się (ludzie na ogół nie lubią się uczyć, większość wyuczy się jednej rzeczy i klepie tę umiejętność do końca życia), odpowiedzialność za powierzone zadanie, dyscyplina wewnętrzna, ciekawość na świat, otwartość na wprowadzane zmiany, uczciwość (jak się coś spieprzy to trzeba mieć odwagę powiedzieć innym o tym, a nie komitować kod w nadziei że przejdzie nie zauważone), kultura osobista też jest ważna.
  Wiele rzeczy jest ważnych, wcale nie jest tak, że umiejętności twarde są najważniejsze. Są ważne, ale nie najbardziej priorytetowe w dużej części prowadzonych rekrutacji. Oczywiści bywa że umiejętności twarde są szczególnie ważne, bo do projektu jest potrzebny specjalista z danej dziedziny i na wczoraj.

  Rozmowy rekrutacyjne są trudne, dla obu stron. Rekrutator to często programista, w tym jest dobry, ale jako rekrutator nie ma umiejętności wystarczających, aby to zrobić dobrze (dobrze w mojej skali znaczy dużo lepiej ponad zwyczajową przeciętność) . Zaś rekrutacje prowadzone przez różne agencje to w mojej ocenie jest porażka.
  Ostatecznie sformułuję wniosek taki, że wynik rekrutacji jest w znacznym stopniu loterią.

  Pozdrawiam wzsystkich czytelników tego trochę przydługiego posta 🙂

 • Konrad

  Napisałeś, że przeszedłeś już wiele rozmów siedząc po każdej ze stron, możesz coś powiedzieć o zadaniach z js? Czy taka rozmowa zawsze zawiera także taką praktyczną część czy zdarzają sie rekrutacje tylko na podstawie rozmowy? Jeśli są zadania to raczej jedno o większe (np. jakaś mała gra do napisania) czy raczej kilka małych zadanek na myślenie? Powiem, że to mnie najbardziej przeraża na takich rozmowach 🙂

  • W całej mojej karierze tylko raz zdarzyla mi się rozmowa, na której nie było pytań technicznych – było to ponad 10 lat temu, kiedy po raz pierwszy szukałem pracy…
   Ogólnie to zadań zawsze należy się spodziewać ale niestety nie ma tutaj reguły, jak to będzie wyglądać… Nieraz można dostać zadanie do wykonania w domu (na przykład w ciągu tygodnia), które potem jest oceniane. Może się też zdarzyć, że na rozmowie masz napisać jakiś kod na kartce albo tablicy… Innym razem możesz być maglowany przez 1,5h z Twojej wiedzy na temat JS, jeszcze innym razem może się trafić luźna rozmowa i tylko kilka prostych pytań… Nie ma tutaj reguły ale ja zawsze się nastawiałem, że będzie maglowanie – lepiej się nastawić na najgorszy scenariusz 😉

Google Analytics Alternative